Glove Accessories
- (4)
- (12)
- (13)
- (144)
- (2)
- (1)
- (4)
- (8)
- (1)
- (2)
- (3)
- (9)
- (8)
- (1)
- (19)
- (1)
- (3)
- (8)
- (149)
- (8)
- (52)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (6)
- (91)
- (2)
- (6)
- (1)
- (2)
- (1)
- (86)
- (1)
- (1)
- (11)
- (4)
- (1)
- (8)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (133)
- (7)
- (18)
- (8)
- (10)
- (57)
- (3)
- (1)
- (10)
- (10)
- (99)
- (37)
- (34)
- (29)
- (10)
Filtered Search Results
Fisherbrand™ Acrylic Glove Box Holder
Designed to hold any brand of gloves, and allow for easy replacement of empty glove boxes.
| Includes | Mounting hardware |
|---|---|
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Clear |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Fisherbrand™ Glove Box Holder
Dispensers ensure that gloves are easily accessible, and help to keep glove boxes from getting crushed or damaged.
| Includes | Tape Tabs, Foam Insert |
|---|---|
| No. of Compartments | 1 |
| Width (English) | 11.5 in. |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Product Style | Top Loading |
| Material | Acrylic |
| Width (Metric) | 29.2 cm |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Dynamic Diagnostics Top Loading Acrylic Glove Dispenser
Dispenser is constructed of clear acrylic for clear visibility of different glove sizes.
| Product Type | Glove Box Holder |
|---|---|
| Color | Clear |
| Product Style | Top Loading |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Side Loading Powder-Coated Stainless Steel Glove Box Holder
Stainless steel holders can be cleaned with bleach and other disfectants, making them ideal for use in clean rooms or other areas that require sterilization.
| Includes | Foam tape |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Product Style | Side Loading |
| Material | Powder-coated Steel |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Top Loading Acrylic Glove Box Holder
Holders provide extra support for the removal of lightweight gloves from their cardboard boxes. The foam insert supplied with the holder ensures a snug fit with any brand or size of disposable glove boxes.
| Includes | Double-sided tape, foam insert |
|---|---|
| Mounting | Pre-drilled Holes |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Product Style | Top Loading |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Powder-Coated Stainless Steel Glove Box Holder
Stainless steel holders can be cleaned with bleach and other disfectants, making them ideal for use in clean rooms or other areas that require sterilization.
| Includes | Double-sided tape |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Material | Powder-coated Steel |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
S-Curve™ X-Large Glove Two-Compartment Dispenser with Open Tray for Access
Designed to hold a large number of gloves and dispense them with an easy-access front tray
| Includes | Heavy duty mounting bracket, Front access tray |
|---|---|
| Mounting | Free-standing or Wall Mount |
| No. of Compartments | 2 |
| Height (Metric) | 76.2 cm |
| Depth (English) | 12 in. |
| Product Type | Glove Dispenser |
| Size | X-Large |
| Depth (Metric) | 30.5 cm |
| Material | Acrylic |
| For Use With (Application) | Designed to hold a large quantity of gloves and dispense them with an easy access front tray |
Mitchell Plastics Economical PETG Glove Box Holder
Holders are compatible with most disposable glove boxes and provide additional support for the removal of lightweight gloves from their cardboard boxes.
| Includes | Double-sided tape |
|---|---|
| Mounting | Pre-drilled Holes |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Clear |
| Product Style | Side Loading |
| Material | PETG |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Side Loading Stainless Steel Glove Box Holder
Stainless steel holders can be cleaned with bleach and other disfectants, making them ideal for use in clean rooms or other areas that require sterilization.
| Includes | Double-sided tape |
|---|---|
| Mounting | Keyhole Slots |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Color | Silver |
| Product Style | Side Loading |
| Material | Stainless Steel |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Side Loading Glove Box Holder with Dividers
Dividers suspend glove boxes in individual compartments for easy and quick replacement of empty boxes. Holders can be mounted horizontally or vertically to provide additional support for the removal of lightweight gloves from their cardboard boxes.
| Includes | Double-sided tape |
|---|---|
| Mounting | Pre-drilled Holes |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Product Style | Side Loading |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Mitchell Plastics Side Loading Glove Box Holder
Holders can be mounted horizontally or vertically to provide additional support for the removal of lightweight gloves from their cardboard boxes.
| Includes | Foam tape |
|---|---|
| Mounting | Pre-drilled Holes |
| No. of Compartments | 1 |
| Product Type | Glove Box Holder |
| Material | Acrylic |
| Holds | Disposable Glove Boxes |
Argos Technologies™ Interlocking Glove Box Storage Rack
Epoxy-coated steel glove rack provides complete laboratory flexibility and is compatible with most major brands of disposable glove boxes.
Bel-Art™ Lab-Aire™ II Drying Rack Glove Holder Attachment
Easily attaches to all Lab-Aire™ II Dryers to keep gloves open for external and internal drying. Holder helps to extend glove life by maintaining shape, in addition to preventing bending and cracking.
Poly-Pro Polypropylene Glove Bags
Glove bags are designed to save time, while also offering a safe and effective method for providing gloves to clean room areas.
Honeywell Salisbury™ G99 Portable Glove Inflator Kit - Replacement Parts
The G99 Inflator Kit provides a quality means of inspecting gloves in the field. Replacement parts ensure accurate operation and help to extend product lifetime.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| For Use With (Equipment) | G99 Portable Glove Inflator Kit |
|---|